15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Recykling szkła – co warto o nim wiedzieć?

16 lutego, 2022
1362 VIEWS
recykling-szkla

Recykling szkła jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych gestów ekologicznych, jakie możemy wykonać.

W tym wpisie chcemy, abyś poznał ten proces. A jeśli nadal nie poddajesz się recyklingowi, chcemy przedstawić Ci powody, dla których powinieneś zacząć to robić już teraz.

Recykling szkła

Szkło jest materiałem bardzo odpornym na upływ czasu, jego rozkład w przyrodzie może trwać nawet 4 tysiąclecia. Tak więc z jednej strony musimy być świadomi znaczenia tego rodzaju odpadów w naszym środowisku. Z drugiej strony musimy wiedzieć, że istnieją zakłady recyklingu, w których możemy wykorzystać długi okres przydatności tego materiału. Wytworzenie „nowego” szkła ze szkła z recyklingu zużywa znacznie mniej energii niż gdybyśmy zaczynali od zera. W rzeczywistości jedna tona szkła z recyklingu może zaoszczędzić pół tony CO2.

Szkło jako opakowanie do żywności i napojów

Pakowanie różnych produktów spożywczych i napojów jest bardzo ważne, ponieważ musimy zapewnić ich ochronę i zachowanie wszystkich właściwości organoleptycznych. Szkło gwarantuje dobre przechowywanie zawartego w nim produktu, jest łatwe do transportowania w grupie przy użyciu odpowiednich środków. Dodatkowo oferuje atrakcyjną prezentację dla szerokiej gamy produktów konsumenckich na naszych rynkach: napoje, żywność, kosmetyki czy perfumy są tego dobrym przykładem. Ponadto szkło nadaje się w 100% do recyklingu i jest materiałem obojętnym, zachowuje oryginalny smak produktów, które zawiera i nie przenosi zapachów.

Jak przebiega recykling szkła?

Po zebraniu szkła z pojemników do recyklingu, które wszyscy mamy w pobliżu naszych domów, jest ono najpierw się je sortuje i selekcjonuje ręcznie. Elementy metalowe, takie jak pokrywki następnie się usuwa poprzez sortowanie mechaniczne. Na zakończenie tego procesu dmuchawa usuwa elementy lekkie, takie jak pokrywki i etykiety.

Szkło jest następnie czyszczone i szlifowane, albo według koloru, co stanowi kolejny rodzaj klasyfikacji, albo bez rozróżniania kolorów.  Następnie przewożone jest do fabryki pojemników. Tutaj, w temperaturze około 600-700ºC, powstają nowe pojemniki ze szkła pochodzącego z recyklingu, które gwarantują prawie nieskończony cykl życia szkła.

recykling-szkla-co-powstaje

Recykling szkła – co powstaje?

Trzeba zaznaczyć, że przetwarzanie szkła może się odbywać nieskończoną ilość razy, a to tworzywo praktycznie nie traci swoich właściwości. Jeśli zastanawiasz się co można zrobić ze szkła z recyklingu to odpowiedź jest banalna. Najczęściej powstają z niego kolejne produkty takie jak słoiki, szklanki, butelki, pojemniki. Jednak równie dobrze można go użyć do stworzenia kafelek, blatów kuchennych, izolacji ściennych.

Czego nie wrzucać do pojemnika na szkło?

Choć może Ci się wydawać, że wszystkie rodzaje szkła są takie same i mogą być poddane recyklingowi, powinieneś wiedzieć, że tak nie jest. Czego nie powinniśmy wrzucać do pojemnika do recyklingu szkła?

  1. Płyty „szklane”. Ten rodzaj zastawy stołowej jest wykonany z przezroczystej ceramiki, która nie ma nic wspólnego ze szkłem. Materiał ten ulega topnieniu w znacznie wyższej temperaturze.
  2. Szkło pancerne, rozbite szyby, szyby przednie, ekrany telewizyjne, żarówki, neony, lustra i ceramika szklana, szklane znicze.
  3. Porcelana, płytki, wyroby gliniane lub inne metale.

Jesteśmy pierwszym ogniwem w łańcuchu recyklingu szkła i jest ono w 100% poddawane recyklingowi, dlatego musimy robić to dobrze. Odpowiadamy za ilość i jakość szkła, które poddaje się recyklingowi. W związku z tym bardzo ważne jest prawidłowe segregowanie pojemników i unikanie, w miarę możliwości, dodawania elementów takich jak wieczka czy pozostałości innych materiałów podczas korzystania z pojemników komunalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Podajniki kubełkowe w przemyśle recyklingu

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

ciekawy wpis 😉 szkoda, że w Polsce nie ma takich maszyn do segregowania szkła i plastiku jak w Niemczech w marketach…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x