15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Przyszłość diagnostyki gastroenterologicznej: nowe trendy i innowacje w technologii endoskopii kapsułkowej

7 stycznia, 2024
187 VIEWS
endoskopia-kapsułkowa

Postępujący rozwój technologiczny towarzyszący nam dziś niemal na każdym kroku w sposób szczególny dotyka również obszaru medycyny, gdzie najnowsze zdobycze technologii wykorzystuje się już na etapie diagnostyki. Przykładem innowacyjnego badania jest endoskopia kapsułkowa, która znacząco zrewolucjonizowała dotychczasowe metody diagnostyki gastroenterologicznej, wchodząc do oferty każdego nowoczesnego centrum medycznego. Na czym konkretnie polega i jaka jest cena badania endoskopii kapsułkowej? Odpowiadamy!

Rozwój technologii endoskopii kapsułkowej

Badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopia i kolonoskopia, są dobrze znane większości pacjentów. Jednak endoskopia kapsułkowa dla wielu osób wciąż jest owiana nutą tajemnicy. Badanie to polega na połknięciu przez pacjenta niewielkiej kapsułki z kamerą i źródłem światła, które przemieszcza się przez przewód pokarmowy, przesyła sygnał do zewnętrznego rekordera, rejestrując w rezultacie obraz wnętrza przewodu pokarmowego. Tak przeprowadzone badanie pozwala lekarzom na staranną analizę i interpretację wyników w zaciszu gabinetu.

Innowacyjność endoskopii kapsułkowej tkwi również w tym, że korzystając z tej metody, lekarz otrzymuje obraz całej śluzówki jelita cienkiego, które – jako najdłuższy i najtrudniej dostępny odcinek przewodu pokarmowego – nie jest możliwy do całościowego obejrzenia za pomocą innych badań endoskopowych. Gastroskopia pozwala dotrzeć jedynie do dwunastnicy, natomiast kolonoskopia dostarcza obraz tylko końcowego odcinka jelita cienkiego.

Endoskopia kapsułkowa stanowi zatem jedyne badanie, za pomocą którego specjalista jest w stanie otrzymać pełny obraz śluzówki przewodu pokarmowego, ocenić jej wygląd i zdiagnozować zmiany rosnące do wnętrza jelita. Z tego powodu badanie to jest coraz częściej stosowane w centrach medycznych przy diagnostyce chorób jelita cienkiego, odznaczając się wysoką czułością i skutecznością.

Centrum medyczne – kiedy może zlecić badanie endoskopii?

Wśród najczęstszych wskazań do przeprowadzenia endoskopii kapsułkowej wymienia się m.in.:

  • podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna w sytuacji, gdy nie można ustalić rozpoznania innymi metodami diagnostycznymi (z wyjątkiem pacjentów z podejrzeniem zwężenia jelita w przebiegu tej choroby);
  • podejrzenie krwawienia do jelita cienkiego;
  • podejrzenie celiakii – choroby trzewnej;
  • podejrzenie innych chorób w obrębie jelita cienkiego, również nowotworowych.

Przygotowanie do badania endoskopii kapsułkowej

Badanie endoskopii kapsułkowej wymaga pewnego przygotowania. Przede wszystkim pacjenci muszą być na czczo – ostatni posiłek należy spożyć na 24 godziny poprzedzające planowany termin badania. W tym czasie można pić wodę – ostatni raz najpóźniej cztery godziny przed badaniem endoskopii.

Cena badania endoskopii kapsułkowej

Warto zaznaczyć, że badanie endoskopii kapsułkowej umożliwia zobrazowanie błony śluzowej przewodu pokarmowego, co w przeszłości było wykonalne jedynie w sposób operacyjny. Dziś coraz więcej centrów medycznych oferuje tę technologię, a cena badania endoskopii kapsułkowej mieści się zwykle w przedziale cenowym między 3500 a 4000 zł.

Artykuł partnera

ZOBACZ RÓWNIEŻ Podajniki kubełkowe w przemyśle recyklingu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x