15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Plamka żółta – jak wygląda jej zwyrodnienie?

10 listopada, 2022
453 VIEWS

Plamka żółta, na której dochodzi do zwyrodnienia, znajduje się na dnie oka. Jest ona odpowiedzialna za widzenie centralne, jak również odbiór kolorów ze względu na nagromadzenie w tym obszarze dużej ilości fotoreceptorów. Osoby cierpiące na tę dolegliwość zdecydowanie częściej zmagają się z postacią łagodną, czyli suchą. Znacznie groźniejsza i bardziej inwazyjna jest postać mokra, która dotyczy około 10% osób cierpiących na AMD. Pierwszy rodzaj związany jest z nieprawidłowościami w przemianie materii w tym obszarze, a drugi powstaje w wyniku nagromadzenia się na plamce żółtej kruchych i słabych naczyń krwionośnych.

Zwyrodnienie plamki żółtej – kto jest szczególnie narażony na wystąpienie tej dolegliwości?

Zwyrodnienie plamki żółtej można uznać za chorobę oczu związaną z wiekiem. Występuje ona przede wszystkim u osób, które ukończyły 50. rok życia. Choć odsetek tej choroby oczu w całej populacji wynosi niespełna 9%, jeśli chodzi o grupę wiekową osób po 75 roku życia stanowi on aż 30%. AMD to jedną z podstawowych przyczyn utraty wzroku u osób starszych.

Zwyrodnienie plamki żółtej – jak są objawy tej choroby oczu?

Dolegliwość ta może objawiać się w różnoraki sposób w zależności od stadium zaawansowania choroby oczu, a także postaci, w jakiej ona występuje. Jednym ze zgłaszanych na samym początku AMD objawów jest widzenie linii prostej, jako falistej, jak również pojawianie się czarnej plamy w miejscu, w którym skupia się wzrok. Osoby w przypadku, których plamka żółta uległa zwyrodnieniu, mogą zauważyć trudności w czytaniu w związku z widzeniem rozmazanych liter. Pacjent zmagający się z tym problemem może również zauważyć, że widziane przez niego barwy są mniej nasycone i trudniejsze do rozróżnienia. W najcięższych przypadkach AMD może powodować całkowitej utratę wzroku.

Jakie mogą być przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej?

Pojawienie się tej choroby oczu może być spowodowane szeregiem różnych czynników zewnętrznych takich jak palenie papierosów, czy nadmierna ekspozycja wzroku na promienie UV. Nie bez znaczenia jest również cierpienie osoby zmagającej się z AMD na takie dolegliwości jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy otyłość. Na większe prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej narażone są osoby białe o jasnej barwie tęczówki. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne, czyli cierpienie na tę dolegliwość pozostałych członków rodziny.

Choroby oczu takie, jak zwyrodnienie plamki żółtej – w jaki sposób można je leczyć?

W przypadku cięższej postaci, czyli mokrego zwyrodnienia plamki żółtej przewidziane jest leczenie farmakologiczne. Dużą skutecznością, a zarazem popularnością cieszą się iniekcje doszklistkowe, które podaje się w formie zastrzyków do oka. Niektórzy w przypadku tej formy AMD decydują się na operację laserową. W przypadku występowania postaci suchej można skupić się na uzupełnieniu ewentualnych niedoborów przeciwutleniaczy i luteiny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zastosowanie olejków konopnych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x