15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Palowanie fundamentów

19 lipca, 2022
308 VIEWS
palowanie-fundamentów

Palowanie fundamentów ma miejsce, gdy długi walec z mocnego materiału (beton, drewna) jest wciskany w ziemię. Celem jest stabilne podparcie dla konstrukcji, które są zbudowane na tych właśnie palach.

Palowanie fundamentów – zastosowanie

Istnieją 2 sytuacje, w których jest to niezwykle istotne:

  • gdy na powierzchni znajduje się warstwa słabej gleby. Przez jakość podłoża, warstwa ta nie jest w stanie utrzymać ciężaru budynku (obciążenie budynku nie może opierać się na tej warstwie). W związku z tym ciężar konstrukcji należy przenieść na warstwę mocniejszego gruntu lub skały, która znajduje się poniżej słabej warstwy.
  • gdy w budynku występują bardzo ciężkie, skoncentrowane obciążenia, takie jak wysoka konstrukcja, most lub zbiornik na wodę.

Palowanie fundamentów – koszt

Cena takiej usługi różni się w zależności od wykonawcy oraz miasta, województwa. Jednak szacunkowo można przyjąć, że koszt za metr kwadratowy palowania pod fundamenty to kwota rzędu 200 – 300 zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze koszt innych materiałów budowlanych. 

Z jakiego materiału robi się pale?

Pale można wykonać z:

  • drewna – tradycyjnie stosuje się je do podtrzymywania budynków na powierzchni o słabym gruncie. Pali z drzew o prostych pniach używa się często do budowy pomostów. Ciekawostką jest, że cała Wenecja zbudowana jest na drewnianych palach.
  • betonu – są prefabrykowane, czyli wykonywane na poziomie gruntu, a następnie wbijane w ziemię. Zaleca się ich stosowanie na obszarach o glebie korozyjnej.
  • stali – można również je wbić w ziemię. Wytrzymują bardzo duże obciążenia i zaoszczędzają czas podczas budowy (ze względu na brak procesu odlewania pal, który występuje przy betonowych). Stali nie pokrywa się powłoką ochronną, ponieważ podczas jej implementacji w ziemię zostałaby zdrapana przez glebę.

Palowanie fundamentów – rodzaje

Pale wiercone

W palach wierconych, dolny koniec pala spoczywa na warstwie szczególnie mocnej gleby lub skały. Obciążenie budynku przenoszone jest przez pal na mocniejszą warstwę powierzchni. Działanie pali wierconych można porównywać do działania kolumny. Istotną kwestią jest to, że dolny koniec spoczywa na powierzchni, która znajduje się pomiędzy słabą i mocną warstwą. W ten sposób ciężar budynku można bezpiecznie przenieść na mocniejszą warstwę (i można ominąć słabą warstwę).

Pale przemieszczeniowe

Różnią się one zasadą działania. Pale przenoszą obciążenie budynku na grunt na całej wysokości pala poprzez tarcie. Chodzi o to, że cała powierzchnia pala przenosi siłę na grunt. Im głębiej wepchniemy pal, tym większy ładunek wytrzyma. A im głębiej jest on osadzony w glebie, tym większe obciążenie jest w stanie wytrzymać. 

Palowanie pod fundamenty – w jaki sposób się je buduje?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pale dzielą się na: odlewane na miejscu lub prefabrykowane i wbijane.

Pale wylewane (betonowe)

Pale wylewane na miejscu wykonuje się w następująco:

  • należy wbić stalową rurę w ziemię,
  • następnie trzeba usuń całą ziemię pozostałą w rurze,
  • potem trzeba opuścić stalową klatkę wzmacniającą do rury,
  • następny krok to odlanie pala poprzez wlewanie do rury mokrego betonu,

Warto zaznaczyć, że cienkościenna stalowa rura pełni funkcję obudowy i służy jedynie do utworzenia bezpiecznej formy do odlewania betonu, aby nie dostały się do niego ziemia i gruz. Zatem po zakończeniu odlewania, rurka nie odgrywa żadnej roli strukturalnej.

Prefabrykowane pale 

Prefabrykowane wbijane pale najpierw odlewa się na poziomie gruntu, a następnie wbija się je w grunt za pomocą kafara. Jest to maszyna, która utrzymuje stos idealnie pionowo, po czym wbija go w ziemię cios za ciosem. Każdy cios zadaje się poprzez podniesienie dużego ciężaru i zrzucenie go na wierzch pala. Tymczasowe pokrycie pala stalowym kołpakiem zapobiega jego zniszczeniu. Kafar spełnia  w tym przypadku zatem 2 funkcje. Po pierwsze – działa jak dźwig i podnosi pal z pozycji poziomej na ziemi i obraca go do właściwej pozycji pionowej, a po drugie – wbija pal w ziemię. Pale należy wbijać w ziemię do momentu blokady, w którym to momencie nie można ich dalej wbijać w glebę.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ Oczyszczanie domu z toksyn. Poznaj 5 sposobów!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x