Doniczka to nie tylko estetyczne naczynie, ale przede wszystkim dom dla rośliny, który może w istotny sposób wpływać na jej kondycję i wygląd. Wybierając odpowiednią, zapewniasz kwiatom komfortowe warunki do rozwoju i wzrostu, a sobie przyjemność delektowania się atrakcyjną aranżacją salonu, sypialni lub kuchni.
Doniczka z podstawą czy osłonka na doniczkę?
Pierwsza decyzja, którą musisz podjąć dotyczy formy doniczek. Możesz zdecydować się na doniczki z podstawkami lub ozdobne osłonki, do których wstawia się doniczki.
Doniczki z podstawami to klasyczny sposób sadzenia roślin. Podstawka zbiera nadmiar wody, który wypływa przez otwory, zapobiegając tym samym zabrudzeniom i potencjalnym uszkodzeniom parapetu, blatu biurka czy podłogi. Natomiast osłonki na doniczki to zewnętrzne naczynia, w które wkłada się standardowe plastikowe doniczki.
W ostatnich latach to właśnie ozdobne osłonki zyskują na popularności. Przede wszystkim ze względu na łatwiejsze podlewanie – bez ryzyka, że woda przeleje się przez podstawkę. Ponadto osłonki często są bardziej dekoracyjne niż tradycyjne doniczki. Łatwiejsze jest również utrzymywanie czystości wokół rośliny. Możesz również dowolnie zmieniać osłonki, dopasowując je do kolorystyki i stylu wnętrza – bez konieczności przesadzania rośliny. Jeżeli zainwestujesz w większą osłonkę – będzie można z niej korzystać przez dłuższy czas, zmieniając doniczkę wewnętrzną zgodnie z zapotrzebowaniem rośliny.
Rozmiar doniczki – dobierz średnicę i pojemność doniczki do bryły korzeniowej rośliny
Kluczowym czynnikiem przy wyborze doniczki jest jej rozmiar. Zbyt duża może powodować, że podłoże pozostaje mokre przez długi czas, co może prowadzić do gnicia korzeni. Za mała doniczka może natomiast hamować wzrost rośliny.
Dopasowując rozmiar doniczki do rośliny, należy uwzględnić:
- różne preferencje roślin – nie wszystkie rośliny mają takie same potrzeby; niektóre, takie jak sukulenty czy cieszący się ogromną popularnością zamiokulkas, preferują ciasne doniczki, które pozwalają im na szybsze schnięcie podłoża; inne, zwłaszcza rośliny o szybkim wzroście, potrzebują więcej miejsca;
- częstotliwość przesadzania roślin – generalnie zaleca się przesadzanie większości roślin co 1-2 lata, aby zapewnić im więcej miejsca do wzrostu oraz świeże podłoże;
- zapas miejsca dla roślin szybko rosnących roślin i docelowo dużych (np. monstery) – dla roślin, które szybko rosną, warto zastanowić się nad większą doniczką, dzięki której unikniesz konieczności częstego przesadzania; w przypadku bardzo dużych roślin, których przesadzanie wkrótce będzie bardzo trudne lub niemożliwe do wykonania – lepiej od razu zainwestować w dużą donicę, a następnie regularnie wymieniać górną warstwę podłoża.
Sprawdź ofertę roślin doniczkowych w OBI >>
Materiał, kolor i wzór doniczki – dopasuj osłonkę do rośliny i wnętrza
Wybór odpowiedniej doniczki dla rośliny pokojowej nie ogranicza się jedynie do rozmiaru czy funkcjonalności. Materiał, kolor i wzór odgrywają bowiem ważną rolę w estetyce wnętrza. Dobre dobranie doniczki do rośliny i stylu wnętrza podkreśli charakter pomieszczenia i pomoże uwypuklić piękno Twoich zielonych ulubieńców.
W jakim stylu jest urządzone Twoje mieszkanie lub dom? Przekonaj się, jakie doniczki możesz dopasować do najpopularniejszych stylów wnętrzarskich:
- styl nowoczesny – doniczki o prostych, geometrycznych kształtach, w stonowanych kolorach takich jak biel, szarość czy czerń;
- styl skandynawski – jasne doniczki, wykonane z drewna lub połączenia drewna z ceramiką bądź kamieniem;
- styl industrialny – doniczki z surowych materiałów, takich jak beton czy metal, najlepiej w odcieniach szarości i czerni;
- styl rustykalny – glazurowane ceramiczne doniczki w naturalnych kolorach, takich jak: brąz, zieleń czy beż, również wzorzyste, np. z motywami folklorystycznymi;
- styl glamour – lśniące, metaliczne doniczki, często z dodatkiem złota lub srebra, ewentualnie z dodatkiem błyszczących kamieni.
Doniczka ceramiczna, betonowa czy plastikowa?
Zarówno doniczki z podstawkami, jak i praktyczne osłonki dostępne są w szerokim wachlarzu wzorów i odcieni. Możesz zdecydować się na:
- doniczki jednokolorowe,
- kolorowe i wzorzyste doniczki ceramiczne,
- stylowe doniczki betonowe,
- eleganckie osłonki z egzotycznego drewna,
- lekkie osłonki z nowoczesnych tworzyw sztucznych.
Wybierając konkretne osłonki, weź pod uwagę przede wszystkim osobiste preferencje w tym zakresie oraz styl wnętrza i budżet, którym dysponujesz. Jeśli planujesz rozbudowę swojej zielonej kolekcji, koniecznie zastanów się, czy chcesz, żeby kolejne rośliny były w takich samych lub podobnych doniczkach. Jeśli tak, zdecyduj się na uniwersalne i łatwo dostępne modele osłonek.
Jak dopasować kolor doniczki?
Czas zagrać w kolory! Jeśli chcesz uzyskać spójny i harmonijny wygląd aranżacji, wybierz doniczki w kolorach pasujących do wnętrza. Zdecydowana większość roślin będzie doskonale wyglądać w białych lub beżowych pojemnikach. Jeśli chcesz dodać wnętrzu trochę charakteru, możesz postawić na kontrast. Czerwone doniczki z zielonymi roślinami lub głęboko niebieskie z kwiatami o jasnych liściach z pewnością przykują uwagę! Jeśli zależy Ci na spektakularnej aranżacji z roślinami w roli głównej – postaw na wzorzyste osłonki!
Poznaj akcesoria do doniczek, które ułatwią Ci eksponowanie i pielęgnowanie roślin.
Artykuł partnera