15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Jaki rower najlepiej nadaje się do jazdy po mieście?

17 sierpnia, 2022
450 VIEWS
Jaki wybrać rower do poruszania się po przestrzeni miejskiej?

Rower jest pojazdem o niesłabnącej popularności. Nic w tym dziwnego, jazda jednośladem jest nie tylko przyjemna, ale również poprawia kondycję i wpływa pozytywnie na zdrowie. Do jego fenomenu przyczynia się fakt, że można nim jeździć zarówno na zawody sportowe, rekreacyjnie, w wolnym czasie, jak i codziennie do pracy lub szkoły. Ponadto rower jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie generuje spalin.

W dzisiejszych czasach, kiedy postawa proekologiczna wśród społeczeństwa stale rośnie, a do tego dochodzą jeszcze kwestie ekonomiczne z powodu coraz droższego paliwa, ludzie częściej szukają alternatywy dla samochodów. Wielu dystrybutorów jednośladów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom cyklistów, oferując im zróżnicowany wybór. Szeroką ofertę solidnych rowerów w tym dopasowanych do jazdy po przestrzeni miejskiej, można również znaleźć w sklepie BMSBIKE.

Wybór odpowiedniego roweru do jazdy po mieście nie jest czymś oczywistym, zwłaszcza że miejska infrastruktura jest bardzo zróżnicowana. Poruszając się po drogach urbanistycznych, można napotkać zarówno jezdnię asfaltową i gładką, jak i wyboistą. Przed zakupem odpowiedniego jednośladu warto więc rozważyć, po jakiej nawierzchni zamierzamy jeździć najczęściej, czy będą to stałe trasy, czy jednak w grę wchodzą również rowerowe „improwizacje”.

Dobrze jest się także zastanowić czy uwzględniane są dłuższe, kilkugodzinne jazdy po mieście czy jednak znacznie krótsze i rower ma służyć jedynie jako środek transportu do załatwiania codziennych spraw. Warto również wziąć pod uwagę wyposażenie jednośladu, jego wagę, przyczepność i zwrotność. Do najpopularniejszych jednośladów przystosowanych do poruszania się po miejskich drogach należy:

  • rower miejski – jak sugeruje nazwa, jest to ergonomiczny i wygodny jednoślad wyprodukowany z myślą o jeździe po mieście, często nazywany także rowerem holenderskim. Pojazd jest skonstruowany w sposób, który umożliwia podróż w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu cyklista nie przeciąża swojego kręgosłupa. Ze względu na kształt konstrukcji (damską ramę) zdecydowanie częściej wybierany jest przez kobiety. Atutem roweru jest wyposażenie m.in. w błotnik, dzwonek, oświetlenie, bagażnik i koszyk na zakupy – najbardziej charakterystyczny element. Dzięki niemu zrobienie po pracy małych zakupów nie będzie problemem. Warto jednak mieć na uwadze, że na tym rowerze dłuższe trasy szczególnie po różnorodnej nawierzchni są raczej niemożliwe, natomiast jako środek transportu do pracy lub szkoły rower holenderski sprawdzi się idealnie,
  • rower MTB – czyli klasyczny rower górski, którego popularność wciąż nie maleje. Jest to uniwersalny jednoślad, którym można pokonać nawet najtrudniejsze tereny. Wybór górala  to dobre rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o poruszanie się po mieście, jak i poza nim. W mieście również łatwo jest trafić na ulice o nierównej nawierzchni a poza miastem na drogi leśne. Poruszając się rowerem górskim, można przez nie przejechać bez większego wysiłku, zwłaszcza że tego typu jednoślady wyposażone są w przerzutki, a także tarczowe hamulce. Niestety większość rowerów górskich nie jest wyposażona w dzwonek, błotniki, oświetlenie czy bagażnik. Jak najbardziej jest jednak możliwość doposażenia jednośladu w akcesoria odpowiadające konkretnym, indywidualnym potrzebom,
  • rower trekkingowy – ten typ jednośladu to doskonałe połączenie roweru górskiego i miejskiego. Jest wyposażony w bagażnik, oświetlenie, dzwonek i błotniki, a ponadto również poradzi sobie na „bardziej wymagającym” terenie. Można nim jeździć po typowo miejskich drogach (jazda po asfalcie jest szczególnie wygodna, dzięki znacznie cieńszym oponom niż w rowerze górskim), a także korzystać z typowo podmiejskiej infrastruktury. Co więcej, jest to pojazd dostosowany zarówno na dłuższe trasy, jak i krótsze, dlatego, jeśli bezpośrednio po pracy pojawia się potrzeba dojazdu do innych miejsc, nie powinno to stanowić większego problemu. Warto mieć też na uwadze, że w przypadku rowerów trekkingowych przerzutki często są zamontowane w piaście, dzięki czemu nie są narażone na urazy lub szkodliwe czynniki atmosferyczne, co zdecydowanie wpływa na ich dłuższe i prawidłowe funkcjonowanie. Komfort jazdy trekkingiem zapewnia również szersze siodełko ze specjalną wyściółką amortyzującą nierówności,
  • rower crossowy – jest to alternatywa dla modeli górskich, trekkingowych i miejskich. Cechuje się lekką i bardziej sportową niż rower trekkingowy i miejski  konstrukcją oraz zdecydowanie węższymi oponami niż rower MTB. Konstrukcja ramy i ułożenie siodełka względem kierownicy umożliwia rowerzyście zajęcie bardziej pochylonej pozycji, która zwiększa aerodynamikę i efektywność jazdy. Dodatkowo rowery crossowe mają także dobrze rozwinięty system hamowania, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza gdy pokonywana jest trasa z dużą liczbą skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Rowery tego typu to trafny wybór na dłuższe wycieczki nie tylko po mieście, ale też w przestrzeni pozamiejskiej.

Rowery dla bardziej wymagających cyklistów

Na wybór odpowiedniego jednośladu składają się zwykle uniwersalne kryteria. Brana jest pod uwagę lekkość konstrukcji, kształt, wyposażenie oraz charakterystyka najczęściej wybieranych tras do pokonania.

Na rynku rowerowym dostępnych jest także wiele modeli jednośladów, które zostały wyprodukowane z myślą o bardziej specyficznych wymaganiach. Dobrym tu przykładem jest rower elektryczny, który cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Jednoślad napędzany silnikiem elektrycznym to wygodna opcja dla osób, które potrzebują często się przemieszczać w obrębie miasta i nie tylko.

Rower elektryczny umożliwia dotarcie na miejsce spotkania bez zadyszki oraz uczucia zmęczenia. Jako że jest napędzany bez większego wysiłku, może być dobrym środkiem transportu dla użytkowników dojeżdżających do pracy lub nawet na spotkania biznesowe z gwarancją zachowania świeżego wyglądu. To również odpowiedni jednoślad dla seniorów lub osób ze słabą kondycją i przeciwwskazaniami do poruszania się tradycyjnym rowerem. Dzięki jednośladom wspomaganym silnikiem elektrycznym nie muszą już rezygnować z przyjemności czerpanej z jazdy na rowerze. W dodatku możliwe stają się wspólne wycieczki rowerowe w gronie bardziej sprawnych kondycyjnie znajomych.

Ponadto rower elektryczny:

  • jest ekonomiczny w eksploatacji – naładowanie akumulatora kosztuje znacznie mniej niż tankowanie samochodu paliwem,
  • nie generuje hałasu – praca silnika jest cicha, co wpływa na komfort nie tylko rowerzysty, ale również jego otoczenia,
  • jest bezpieczny dla środowiska – poruszanie się jednośladem wspomaganym silnikiem elektrycznym nie wytwarza zanieczyszczeń i spalin. Jest to doskonała alternatywa dla samochodów, zwłaszcza w dobie walki ze smogiem.

Jak należy dbać o rower?

Rowery tak jak inne pojazdy ulegają eksploatacji, przez co należy dokonywać ich regularnego przeglądu oraz serwisu. Zadbany i sprawny rower to nie tylko lepszy komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo na drodze. Rowerzysta bagatelizujący usterki w swoim jednośladzie stwarza zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Wiele czynności związanych z serwisowaniem roweru wymaga specjalistycznej wiedzy, jak twierdzi pracownik sklepu rowerowego BMSBIKE z wieloletnim doświadczeniem: Przegląd roweru należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku, przed rozpoczęciem sezonu. Czynność tę najlepiej zlecić specjalistom, którzy dokonają szczegółowej kontroli kół i dokonają ich ewentualnego centrowania, sprawdzą jaki jest stopień zużycia klocków hamulcowych oraz wyregulują mechanizm roweru, począwszy od przerzutek, po hamulce, linki i łożyska. W razie potrzeby wymienią wybrakowane lub uszkodzone komponenty na nowe, a także nasmarują poszczególne elementy.

O ile bardziej skomplikowane zadania związane z serwisowaniem roweru najlepiej zlecić fachowcom, o tyle niektóre czynności można wykonywać samodzielnie, m.in. takie jak:

  • dbanie o ogólną czystość pojazdu – usuwanie błota i innych nieczystości przy użyciu miękkiej szczotki, zwykłej szmatki lub gąbki oraz wody. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne pianki lub szampony do mycia rowerów, które błyskawicznie usuwają zabrudzenia, nie niszcząc lakieru. Nie bez znaczenia jest również używanie środków odtłuszczająco- czyszczących. Regularne ich stosowanie zapobiega szybkiemu zużywaniu się łańcucha, przedłuża żywotność układu napędowego, usprawnia działanie gwintowanych części w rowerze jak też tarcz hamulcowych,
  • systematyczne czyszczenie serca roweru, czyli tzw. napędu: przednich zębatek, tylnych zębatek, łańcucha, przerzutki przedniej i w szczególności kółek przerzutki tylnej,
  • regularna konserwacja łańcucha odpowiednimi środkami, zwłaszcza gdy rower był narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wymagające elementy trasy: błoto, piach,
  • przechowywanie roweru w odpowiednich pomieszczeniach, szczególnie zimą – mróz i wilgoć może działać niszcząco na niektóre komponenty.

Aktualnie jest bardzo duży wybór rowerów produkowanych z myślą o poruszaniu się po obszarze zurbanizowanym. Warto jednak pamiętać o zróżnicowanej infrastrukturze miejskiej, dlatego przed zakupem jednośladu należy dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania, biorąc pod uwagę m.in. długość codziennych tras do pokonania, dominujący rodzaj drogi, wyposażenie roweru oraz lekkość jego konstrukcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Gdzie na walentynki zabrać dziewczynę?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x