15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Jak działa skup oleju przepracowanego?

16 stycznia, 2023
361 VIEWS
Jak działa skup oleju przepracowanego

Zużyty olej silnikowy to odpad niebezpieczny, który może zanieczyszczać środowisko. Z tego powodu absolutnie zabronione jest wylewanie go do m. in. kanalizacji. Właściciele zużytego oleju,w  tym właściciele przedsiębiorstw generujących jego duże ilości, mogą zostać ukarani za niewłaściwą jego utylizację. Zużyty olej można oddać do skupu. Jak to działa? Jak powinny być składowane i transportowane odpady niebezpieczne?

Zużyty olej to na przykład olej smarowy lub olej przemysłowy, który nie nadaje się już do użytku Zaliczamy tu między innymi olej stosowany w silnikach, przekładniowy, oleju hydrauliczny itp., który utracił już swoje pierwotne właściwości. Olej odpadowy jest generowany przez rynek motoryzacyjny, ale także np. w produkcji, przez użycie maszyn i urządzeń przemysłowych.

Z prawnego punktu widzenia oleje przepracowane to odpady niebezpieczne i za ich utylizację   odpowiedzialny jest właściciel. Za niewłaściwe postępowanie z odpadowymi olejami zagrażają poważne konsekwencje. Olejów nie wolno pod żadnym pozorem wylewać do rzek, studzienek kanalizacyjnych ani przechowywać w nieprzepisowych warunkach. Takie postępowanie zagraża finansowymi karami, dlatego przedsiębiorcy wchodzący w posiadanie odpadów olejowych wytworzonych na skutek ich działalności odpowiadają w pełni za właściwe nimi gospodarowanie i przekazanie od utylizacji.

Skup zużytego oleju w praktyce

Olej odpadowy jest towarem o wartości rynkowej. Nadaje się do recyklingu i dalszego zastosowania np. jako baza do produkcji olejów smarowych, do produkcji tworzyw sztucznych, biopaliw itp. Z tego powodu profesjonalne przedsiębiorstwa z branży gospodarowania odpadami świadczą usługi takie jak odbiór i transport olejów przepracowanych na określonych warunkach, zgodnie z prawem. Firmy, które zbierają odpady następnie odsprzedają je lub odpowiadają za unieszkodliwianie, w zależności od zakresu prowadzonej działalności. Aby przekazać olej do punktu skupu, należy najpierw podpisać umowę z odbiorcą, który następnie dostarczy przepisowe zbiorniki do przechowywania odpadów. Następnie po ich zapełnieniu, zbiorniki zostaną odebrane we wskazanym miejscu i czasie. Muszą być zamknięte na czas transportu. Podczas odbioru zwykle oferowana jest wymiana na puste zbiorniki do zapełnienia. Po przekazaniu odpadów olejowych przez właściciela zakładu do firmy odbierającej jest on już tylko częściowo odpowiedzialny za ich dalsze losy. Większość odpowiedzialności przechodzi na odbiorcę, a do ich pierwotnego właściciela należy jedynie weryfikacja firmy, której odpady zostaną przekazane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Podajniki kubełkowe w przemyśle recyklingu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x