15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Budowa domu energooszczędnego – jakie materiały wybrać?

26 czerwca, 2023
290 VIEWS

Inwestycja w nieruchomość o zapotrzebowaniu energetycznym poniżej 70 kWh na m2 rocznie przynosi wiele korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Zanim jednak będziesz mógł się cieszyć wymarzoną posesją, musisz podjąć szereg decyzji projektowych. W dzisiejszym poradniku skupimy się na opisaniu materiałów, które pozwalają spełnić kryteria techniczne. Jakie surowce sprawdzą się najlepiej w domach energooszczędnych?

Czym wyróżnia się dom energooszczędny?

Kluczem do sukcesu przy wznoszeniu konstrukcji o niskim zapotrzebowaniu na energię jest połączenie nowoczesnych instalacji i zapewnienie doskonałej izolacji termicznej. Aby zmieścić się w limitach konsumpcyjnych, inwestorzy wybierają instalację fotowoltaiczną, wydajne pompy ciepła lub ogrzewanie podłogowe w formie mat grzewczych.

Minimalizacja rachunków za energię wynika także z uwzględnienia właściwych materiałów konstrukcyjnych, jakie zatrzymają ciepło w sezonie grzewczym i zredukują poziom konsumpcji prądu. Domy energooszczędne są zatem idealnym rozwiązaniem na czasy ogromnej niestabilności cen energii z sieci. Wysoka inflacja kieruje uwagę przyszłych właścicieli na alternatywne technologie, jakie zagwarantują niezależność od zewnętrznych dostawców.

Jak wybrać odpowiednie materiały budowlane dla domu energooszczędnego?

Specyfikacja techniczna budynków energooszczędnych powinna koncentrować się na selekcji materiałów o wysokiej masie termicznej. Ten atrybut określa, jak wiele ciepła jest w stanie zatrzymać wybrany surowiec konstrukcyjny. Spowolnienie wymiany ciepła między wnętrzem nieruchomości a otoczeniem zewnętrznym umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału grzewczego wybranej instalacji domowej.

Z tego powodu projekty domu o optymalnych parametrach energooszczędnych powinny skupiać się na takich materiałach jak kamień, beton i cegła. Należy natomiast unikać wykonywania podstawowych elementów z drewna i ze stali, które nie są w stanie konkurować z innymi materiałami pod względem potencjału izolacyjnego.

Dobry współczynnik przewodzenia cieplnego dla ściany ceglanej łączy się z powszechną dostępnością i niskim kosztem zakupu. Sugerujemy inwestycję w cegłę ceramiczną lub silikatową, które zyskały powszechne uznanie wśród współczesnych inwestorów.

Nieco więcej wyzwań staje przed osobami, które postawiły na domy energooszczędne z kamienia naturalnego. Jednak nawet tutaj istnieje wiele opcji kształtowania wizji architektonicznej według własnych potrzeb i preferencji wizualnych. Warto zainteresować się także wznoszeniem budynku z betonu komórkowego. Materiał ten charakteryzuje się obecnością licznych komórek z zamkniętym powietrzem, które podnosi skuteczność izolacji domu.

Wybierz specjalistyczne projekty domu od profesjonalnego biura architektonicznego Lipińscy Domy. Zyskasz nie tylko oszczędności czasu i pieniędzy, lecz przede wszystkim stworzysz dla siebie wymarzony dom energooszczędny o podwyższonym komforcie użytkowym. Na naszej stronie otrzymasz dostęp do gotowych rozwiązań planistycznych z kompletną dokumentacją.

 

Artykuł partnera

ZOBACZ RÓWNIEŻ Do kiedy można palić węglem?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x