Badania mikrobiologiczne żywności to pojęcie, które wielu osobom może wydawać się dość enigmatyczne. Tymczasem, są one konieczne do tego, aby można było w bezpieczny sposób korzystać z żywności. Dobrze byłoby zatem nieco bliżej zapoznać się z takimi badaniami, zwłaszcza jeżeli interesuje nas zawód związany z ich wykonywaniem. W szczególności przyda nam się wiedza na temat tego, jak takie badania wyglądają i kiedy są konieczne.
Badanie mikrobiologiczne – najistotniejsze informacje
Badania mikrobiologiczne żywności mają na celu przede wszystkim troskę o dobro konsumentów. Wprowadzenie do obrotu produktów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu oraz dobremu samopoczuciu ludzi mogłoby doprowadzić do pojawienia się poważnego niebezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, aby każdy środek spożywczy spełniał wymagania mikrobiologiczne, które zostały zawarte w Rozporządzeniu Komisji o numerze 2073/2005. Niesamowicie istotne jest sprawowanie kontroli na każdym etapie produkcji, a nie tylko podczas wprowadzania produktów żywnościowych do obrotu. Warto mieć świadomość tego, że istnieją różne rodzaje badań mikrobiologicznych. Ich znajomość może okazać się przydatna dla każdego konsumenta, a nie tylko dla kogoś, kto zawodowo interesuje się wykonywaniem badań.
Jakie są rodzaje badań mikrobiologicznych?
Jak już zaznaczono wyżej, istnieją różne rodzaje badań mikrobiologicznych. Przede wszystkim, wykonywane są testy, które pozwalają na wykrycie bakterii E.coli, które są groźne dla zdrowia człowieka. Oprócz tego patogenu, dokonuje się oceny żywności pod kątem zawartości w nim takich substancji jak Listeria monocytogenes oraz Salmonella. Warto zaznaczyć, że ocenie podlegają naprawdę przeróżne rodzaje żywności. Mowa tu o słodyczach, jak również o produktach mrożonych czy germażeryjnych. Badane są także napoje oraz suplementy diety. Wszystko w trosce o potencjalnych użytkowników, jak również o producentów.
Co jeszcze warto mieć na uwadze?
Niesamowicie istotne jest to, aby badania mikrobiologiczne żywności były wykonywane w odpowiedni sposób. Wydaje się, że najważniejsze jest to, aby zajmowały się tym uprawnione laboratoria. Są to miejsca wyposażone w sprzęt pozwalający na wiarygodną ocenę produktów żywnościowych pod kątem zawartości wymienionych wyżej substancji, niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Na szczęście, wiele laboratoriów spełnia określone prawem wymogi i udostępnia sterylne wymazówki z płynem transportowym. Dzięki nim możliwe jest dokładne wykonanie odpowiednich testów mikrobiologicznych. Jeżeli ich wyniki będą wątpliwe, testy najprawdopodobniej zostaną powtórzone. Wszystko po to, aby mieć pewność w kwestii tego, że korzystanie z żywności jest w pełni bezpieczne. Jeśli okaże się, że żywność nie spełnia określonych przepisami prawnymi norm, nie będzie mogła rzecz jasna zostać dopuszczona do obrotu. Bardzo istotne jest więc wykonywanie badań na różnych etapach produkcji, po to by uniknąć wysokich kosztów związanych z niedopuszczeniem do obrotu konkretnych produktów żywnościowych.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://hamilton.com.pl/oferta/zywnosc-i-pasze/badania-laboratoryjne/badania-mikrobiologiczne-i-technikami-biologii-molekularnej/